szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Európai kutatók rangsorolták, mely vírusokban van a legnagyobb potenciál arra, hogy az elmúlt évekből már ismerős léptékű pandémiát okozzanak.

Az influenzavírusok jelentik a legnagyobb veszélyt a jövőbeni világjárványok kialakulása szempontjából – állapították meg az európai Vaccelerate konzorcium kutatói. A Travel Medicine and Infectious Disease című tudományos szaklapban megjelent publikáció elkészítésében 57 ország 187 epidemiológusa vett részt. Az összesítés alapján 57 százalékuk gondolta úgy, hogy az influenzavírusokra kell a legjobban odafigyelni a jövőben.

A további, szintén fenyegetést jelentő kórokozók közé tartozik még

  • az X-betegséget kiváltó kórokozó,
  • a SARS-vírusok,
  • a koronavírus-járványt okozó SARS CoV-2,
  • az ebola.

A résztvevők 21 százaléka szerint az X-betegség jelentheti a következő világjárványt, míg a kutatók 14 százaléka szerint ez csupán a második legveszélyesebb kórokozó – összegez az Interesting Engineering. Hogy mi az az X-betegség, arról itt írtunk bővebben:

A rejtélyes X-betegség okozhatja az új világjárványt, 20-szor halálosabb lehet, mint a Covid

Az Egészségügyi Világszervezet egyelőre csak X-betegségként hivatkozik arra a kórra, amelyről egyelőre nem bizonyított, hogy embert meg tud fertőzni, de a szakemberek szerint világjárványt okozhat.

A szakértők mindegyike 14 kórokozót rangsorolhatott az észlelésekre támaszkodva, amely alapján megjelölhették, hogy melyeket tartják a legveszélyesebbnek. Az olyan vírusok, mint például

  • a hantavírus,
  • a Lassa-vírus,
  • a Nipah-vírus,
  • a Henipavírus,
  • a Rift Valley-lázat

kiváltó kórokozók jelentik a legalacsonyabb pandémiás kockázatot.

92 265 ember vizsgáltak meg, és kiderült: létezik hosszú influenza, és igen kockázatos

Amerikai kutatók szerint a hosszú Covidhoz hasonlóan hosszú influenza is létezik, és szintén komoly kockázatokat rejt magában.

Jon Salamanton-García, a tanulmány vezető szerzője szerint minden télen van egy miniatűr járvány, ami többé-kevésbé kontrollált, mert a különböző törzsek nem elég virulensek. Nem szabad ugyanakkor figyelmen kívül hagyni, hogy minden alkalommal változnak az érintett törzsek, ezért életünk során többször is elkaphatjuk a kórokozót. Ha az új törzsek virulensebbé válnak, a jelenlegi kontroll elveszhet – hangsúlyozta a szakember.

Salamanton-García elismerte, hogy bár az influenzában nagy a globális potenciál, az emberiség jobban felkészült a koronavírus-járványból merített tapasztalatok miatt. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy megnyugodhatunk, a pandémia esetleges kirobbanásakor ugyanis azonnal cselekednünk kell majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.