A kisbefektetők után ismét jönnek a vállalatok?

2021. augusztus 26. 08:53 - Bene Zsombor

Az elmúlt egy év meghatározó tőkepiaci trendje a kisbefektetők részvényvásárlási mániája volt. A négy fal közé zárva sokan gondolták úgy, hogy tőzsdézéssel visznek egy kis izgalmat az életükbe, különösen az USA-ban, ahol az állam bőkezűen osztott pénzt a lakosság körében, amelyet a lezárások miatt nem is nagyon tudtak máshol elkölteni.  A jelenség csúcspontja az volt, amikor idén januárban kisbefektetők egy csoportja összehangolt vételekkel intézményi befektetőket kényszerített térdre, akik egy-egy kisebb kapitalizációjú részvény esésére számítottak. Azonban az élet kezd visszatérni a régi kerékvágásba, az emberek újra utaznak, étterembe és színházba járnak, sporteseményeket látogatnak, így kevesebb idejük, pénzük és kedvük marad tőzsdézni. Jogosan merül fel tehát a kérdés, hogy mi lesz a részvénypiaccal, ha tovább csökken az elmúlt időszakban ennyire domináns vételi erő.

Az én válaszom az, hogy emiatt nem kell aggódni, mert az élénkülő részvény visszavásárlások ellensúlyozni tudják a kieső keresletet. A Goldman Sachs előrejelzése szerint idén az S&P 500 indexben szereplő cégek saját részvény vásárlása eléri a 726 milliárd dollárt, ami minden idők harmadik legnagyobb értéke lenne. A megtermelt készpénz ilyesfajta felhasználása továbbra is rendkívül népszerű az amerikai vállalatvezetők körében, hiszen amellett, hogy az egy részvényre jutó eredményt javítja, sokkal rugalmasabban alakítható, mint az osztalékpolitika.

Úgy gondolom, hogy az említett trendek – miszerint kevesebb pénz áramlik a piacra a kisbefektetők részéről, ezzel szemben a cégek részvény visszavásárlásai növekednek – következménye az lesz, hogy ismét a fundamentumok kerülnek előtérbe. A kisbefektetők esetében ugyanis gyakran tapasztaltuk, hogy a cég pénzügyi eredményei helyett inkább arra fókuszáltak, mennyire menők a vállalat termékei vagy szolgáltatásai, azonban részvény vásárlásokat jellemzően azok a cégek tudnak véghez vinni, amelyek magas profitabilitással működnek és stabilan készpénzt termelnek.  Ezért az említett faktorokat érdemes kiemelt figyelemmel követni.

 

(A cikk eredetileg a Világgazdaságban jelent meg.)

komment
süti beállítások módosítása